ERASMUS MRI COURSE 2019

ERASMUS COURSE ON MRI OF THE JOINTS        

One day / one joint (from finger to toe)

8–12 APRIL 2019, Cracow – Poland

Organisers: Iwona Sudoł-Szopińska (PL), Maryam Shahabpour (BE)

Module Coordinators: M. Shahabpour, J.L. Bloem, H. Imhof, M. Davies

Course Venue: Novotel Kraków City West, Armii Krajowej St. 11, Cracow, Poland

LANGUAGE: The course language is English

GENERAL: 50% case-based interactive teaching in small groups
Limited number of participants: maximum 90 

REGISTRATION AND INFORMATION:

Marzena Wątrobińska
e-mail: erasmuscourse@medisfera.pl 

On-line registration is available on: www.erasmus2019.pl



REGISTRATION FEE:

Registration is accepted after full payment of the fee!

Registration till 21 November 2018:
Certified radiologists: …………………      800 €
Residents (with certification): ……    650 €
Registration after 21 November 2018:
Certified radiologists: …………………      900 €
Residents (with certification): ……    750 €

Deadline for registration: March 8th 2019.

Bank account: Millennium Bank
IBAN: PL 76 1160 2202 0000 0003 4223 3478
Company name: Medisfera Marcin Zabawa
Address: ul. Kraszewskiego 85C/7
05-400 Otwock, Poland
SWIFT/BIC: BIGBPLPW
Payment for: EMRI Erasmus Course 2019

Fee includes syllabus, coffee-breaks, lunches, reception and social dinner


PROGRAM

MONDAY, April 8, 2019


Knee
:

08:30–09:00   Registration, morning coffee

09:00–09:15   Welcome, introduction, course & workshop organization

Maryam Shahabpour & Iwona Sudoł-Szopińska

09:15–10:00   Knee 1 Menisci: anatomy, variants, injuries & postop 

10:00–10:45   Knee 2 Cruciate ligaments: anatomy, injuries & postop 

10:45–11:00  Coffee & tea break

11:00–11:45   Knee 3 Collateral ligaments & posterior corners 

11:45–12.30   Knee 4 Paediatric knee 

12:30–13:30  Lunch

13:30–14:00   Knee 5 Cartilage (new techniques, applications, postop) 

14:00–17:30   Knee 6 Interactive teaching (with coffee & tea)

17:30–19:00   Welcome reception

 

TUESDAY, April 9, 2019


Shoulder:

09:00–09:30   Shoulder 1 Rotator cuff anatomy & pathology 

09:30–10:15   Shoulder 2 Normal variants, pitfalls & instability 

10:15–10:45   Shoulder 3 Rotator interval & biceps tendon

10:45–13:00   Shoulder 4 Interactive teaching (with coffee & tea)   

13.00–14:00  Lunch

14:00–14:45   Shoulder 5 What the surgeon needs to know from MRI of shoulder and elbow 

14:45–17:15   Shoulder 6 Interactive teaching (with coffee & tea)                                  

17:15–18:00   Shoulder 7 Postoperative shoulder                 

 

WEDNESDAY, April 10, 2019


Hip & Ankle
:

09:00–09:30   Hip 1 Intraarticular disorders 

09:30–10:00   Hip 2 Groin, hip extraarticular disorders & sacroiliac joints 

10:00–10:30   Hip 3 Postoperative hip 

10:30–13.00    Hip 4 Interactive teaching (with coffee & tea)

13:00–14:00    Lunch

14:00–14:30    Ankle 1 Tendon anatomy & pathology (incl postoperative)                                             

14:30–15:00    Ankle 2 Ligament anatomy & pathology (incl postoperative)                                                                           

15:00–17:00    Ankle 3 Interactive teaching (with coffee & tea)

17:00–17:30    Ankle 4 Impingement syndromes 

18:15                Exhibition, musical aperitif & social dinner

 

THURSDAY, April 11, 2019


Wrist & Elbow
:

09:00–09:45     Wrist 1 Overuse syndromes

09:45–10:30     Wrist 2 Anatomy & pathology TFCC & ligaments 

10:30–13.00     Wrist 3 Interactive teaching (with coffee & tea)

13:00–14:00     Lunch

14:00–14:30     Elbow 1 anatomy

14:30–15:00     Elbow 2 pathology                                                                                 

15:00–17:30     Elbow, hand, fingers, foot Interactive teaching (with coffee & tea)           

17:30–18:00     Hand & fingers 4 Anatomy & pathology                       

 

FRIDAY, April 12, 2019


Ankle & Foot
:

09:00–09:30   Ankle 5 Osteochondral lesions: MR & CT 

09:30–10:00   Midfoot & forefoot 6: Anatomy & pathology 

10:00–10:30   Optimising protocols at 1.5 and 3T 

10:30–11:00   Final test Iwona Sudoł-Szopińska – Maryam Shahabpour

11:30–12:00   Refreshments

11:30–12:00   Correction final examination

12:00             Certificates & Farewell lunch

 

International Faculty

Christian Glaser (GERMANY)

Christian Pfirrmann (SWITZERLAND)

Philip Robinson (UNITED KINGDOM)

Marco Zanetti (SWITZERLAND)

Maryam Shahabpour (BELGIUM)

Klaus Wörtler (GERMANY)      

James Teh (UNITED KINGDOM)

Reto Sutter (SWITZERLAND)

Axel Stabler (GERMANY)

Patrick Omoumi (SWITZERLAND)

Herwig Imhof (AUSTRIA)

Amanda Isaac (UNITED KINGDOM)

Local Faculty

Iwona Sudoł-Szopińska (POLAND)

Maciej Bień (POLAND)

Beata Ciszkowska-Łysoń (POLAND)

Bartłomiej Kordasiewicz (POLAND)

Piotr Palczewski (POLAND)

On-line registration and detailed information are available on: www.erasmus2019.pl